Mokytojai dalyvavo seminare apie FabLab įrangos priežiūrą

Data: 2022-01-28

Sausio 27 d. FabLab mokyklų ir naujovėmis besidomintys mokytojai dalyvavo seminarų ciklo „FabLab vitaminai“ nuotoliniame seminare, kurio tema – „Tinkama FabLab įrangos priežiūra“. Savo patirtimi ir žiniomis su mokytojais dalinosi Vitalijus Romanovskis – Vilniaus sav. Grigiškių gimnazijos FabLab mentorius.

Remdamasis savo ilgamete FabLab įrenginių patirtimi privačiame sektoriuje, Vitalijus mokytojams papasakojo apie FabLab įrangos – CO2 lazerinės pjaustyklės, CNC frezavimo staklių, ploterio ir 3D spausdintuvo tinkamą priežiūrą, sureguliavimą, darbų saugos priemones ir dažniausiai pasitaikančias klaidas dirbant su įranga.

 

Pasak Vitalijaus, dirbant su CO2 lazerinėmis staklėmis svarbu įsitikinti, kad veidrodžiai būtų tinkamai sureguliuoti, kompresorius ir aušinimas visuomet įjungtas, teisingai nustatyti fokuso parametrai, įtempti diržai. Naudojantis įranga būtina tinkamai paruošti failą pjovimui ar graviravimui, nustatyti atitinkamus parametrus į valdymo programą (skirtingos staklės turi skirtingus nustatymus). Stakles svarbu reguliariai valyti, nes įrenginyje užsibuvusios dulkės gadina elektroniką. Kas dvi savaites rekomenduojama valyti veidrodžius, atlikti kompresoriaus pūtimo patikrą.

Pagrindiniai gedimai naudojantis staklėmis įvyksta dėl netinkamai veikiančios programinės įrangos, perkrovos, komponentų nusidėvėjimo ar neteisingo jų surinkimo. Darbui su įranga būtina tvarkinga darbo vieta, nuolatinis drožlių nusiurbimas, įrangos valymas tik išjungus staklių veikimą. Svarbu periodiškai keisti seną tepalą nauju, kartą per mėnesį, išpylus visą sistemos turinį išvalyti vamzdžius ir pakeisti skystį.

Aptardamas ploterio veikimą, Vitalijus pristatė mokytojams „Accu-Aligning“ programą, kuri padeda aptikti objektų kontūrus. Mokytojai sužinojo ir apie naujos kartos ploterio modelius, sukurtus marškinėlių gamybai, vitrinų dekoravimui ir kitiems smulkiems darbams. Anot Vitalijaus, ploterio priežiūrai svarbus savalaikis ir teisingas peiliukų keitimas, diržo įtempimas, dulkių valymas. Naudojantis įrenginiu svarbu neleisti į jį patekti pašaliniams daiktams.

Seminaro pabaigoje Vitalijus pristatė dažniausiai pasikartojančius 3D spausdintuvo gedimus ir įrenginio priežiūros būdus. Problemos, su kuriomis susiduriama naudojantis 3D spausdintuvu gali būti įvairios – gaminys spausdinamas per dideliu arba per mažu plastiko kiekiu, atsiradę voratinkliai ant atspausdinto modelio, gaminio paviršiaus nelygumai, deformacija ar neteisinga modelio geometrija. Tam, kad spausdintuvas negestų ir tarnautų ilgą laiką, būtinas dulkių valymas, teisingas įrangos naudojimas pagal instrukciją, reguliari aušinimo ventiliatorių patikra.

Seminare dalyvavusiems mokytojams linkime panaudoti įgytas žinias darbui FabLab dirbtuvėse, saugoti įrenginius nuo dulkių ir laikytis tinkamos darbų saugos, siekiant išvengti didesnių įrangos gedimų!

„FabLab vitaminai“ – tai reguliarūs, nuotoliniai, 1–2 kartus per mėnesį vyksiantys teminiai seminarai FabLab įsirengusių mokyklų mokytojams. Jų metu koncentruotai pristatomos, aptariamos mokytojams.