Jaunas kaip Vilnius-5a1a4e4655abbc467d894482153611d7.jpg

Atviras Vilnius

Siekiame paversti miestą atvira mokymosi erdve ir skatiname mokymąsi už klasės ribų: Vilniaus gatvėse, parkuose, muziejuose, verslo įmonėse ir kitose organizacijose.

Programos faktai
4000

mokytojų prisijungė prie platformos www.vilniusyramokykla.lt

6

Vilniaus mokyklų 2023–2024 m. m. diegė fenomenais grįsto ugdymo metodiką.

350

mokytojų baigė „Vilnius yra mokykla“ 40 akad. val. kvalifikacijos tobulinimo programą.

48 %

mokinių, kurie dalyvavo apklausoje, atsakė, kad pamokos ne mokykloje sustiprino jų motyvaciją mokytis.

Vilnius yra mokykla
Vilnius yra mokykla Vilnius yra mokykla Vilnius yra mokykla Vilnius yra mokykla Vilnius yra mokykla

Tikslas

Mokymasis gali vykti visur. Miestas yra pilnas erdvių, įmonių ir įstaigų, kurios gali praturtinti ir pagilinti mokymosi patirtis, todėl siekiame paversti Vilnių viena didele mokykla.

Skatiname mokyklas tradicines pamokas klasėse derinti su pamokomis sostinės viešosiose erdvėse. Ši dermė suteikia daugiau laisvės individualiam mokinių kūrybiškumo augimui, žadina smalsumą ir juos stipriai motyvuoja, nes žinios iškart siejamos su patyrimu, dalykai integruojami, lavinami universalūs įgūdžiai.

Veiklos

Platformoje www.vilniusyramokykla.lt pateikiamos idėjos ir pamokų planai, integruotų veiklų maršrutai bei Vilniuje įsikūrusių įstaigų ir įmonių siūlomos erdvės bei pamokos.

Gatvės ir parkai, architektūra ir urbanistika, muziejai ir galerijos, įstaigos ir įmonės – Vilnius atsiveria ir tampa mokykla visiems sostinės mokytojams ir mokiniams.

Mokytojai, įmonės, įstaigos, organizacijos kviečiami padovanoti sostinės moksleiviams pamokas!

Vilniuje įsikūrusiose pažangiausiose laboratorijose gali vykti biologijos, fizikos ir chemijos pamokos. Muziejuose ir galerijose – istorijos ir menų pažinimas. Mokiniai gali eiti į kiną žiūrėti filmus originalo kalba ir taip lavinti jos įgūdžius. Tokiu būdu žinios iškart siejamos su patyrimu, dalykai integruojami, o smalsumas ir motyvacija mokytis auga.

Tačiau platforma yra ne vienintelė 3 metų trukmės projekto veikla. Papildomai taip pat vyksta mokymai mokytojams bei metodologija, padėsianti lengviau į bendrojo ugdymo programą integruoti mokymąsi už mokyklos ribų.

Pasiekimai 2024 m.

Prie platformos jau prisijungė daugiau nei 4000 mokytojų. Įkelta daugiau nei 600 unikalių pamokų ir beveik 30 erdvių. Pamokose, vykstančiose įstaigose, apsilankė daugiau nei 14 000 mokinių. Turime beveik 120 partnerių, siūlančių pamokas savo erdvėse. Iš platformos pamokų medžiaga atsisiųsta 110 000 kartų.

Platformos metų gimtadienio proga 10 aktyviausių organizacijų įteiktos mero padėkos ir vienetiniai menininkės Miglės Grigutytės kūriniai „Einantys“.

Apdovanoti ir aktyviausiai pamokas už mokyklos ribų vedantys mokytojai. Kiekviena 115 Vilniaus miesto savivaldybei pavaldi mokykla išrinko po mokytoją, kurie mokslo metų pabaigoje apdovanoti išskirtiniais  projekto atributikos rinkiniais.

Dar 4 aktyviausios pedagogės apdovanotos 1000 eurų dovanų čekiais Vilniaus metų mokytojų apdovanojimų koncerte.

Jau antrus metus organizavome ir projekto mokymus, padedančius mokytojams(oms) vesti pamokas mieste, kuriuose šiemet dalyvavo 350 mokytojų.

Platforma papildyta nauju įskiepiu – pamokų skaičiuokle. Mokyklų paskyroje esantis įskiepis leidžia kiekvienos mokyklos administracijai matyti procentinę išraišką laiko, praleisto pamokose už mokyklos ribų.

Dar 16 mokinių skaičiumi didžiausių mokyklų įteikti papildomi gido įrangos rinkiniai, kad vienu metu į pamokas mieste galėtų išeiti daugiau klasių.

Platforma papildyta nauju įskiepiu – pamokų skaičiuokle. Mokyklų paskyroje esantis įskiepis leidžia kiekvienos mokyklos administracijai matyti procentinę išraišką laiko, praleisto pamokose už mokyklos ribų.

Dar 16 mokinių skaičiumi didžiausių mokyklų įteikti papildomi gido įrangos rinkiniai, kad vienu metu į pamokas mieste galėtų išeiti daugiau klasių.

Platforma papildyta nauju įskiepiu – pamokų skaičiuokle. Mokyklų paskyroje esantis įskiepis leidžia kiekvienos mokyklos administracijai matyti procentinę išraišką laiko, praleisto pamokose už mokyklos ribų.

Dar 16 mokinių skaičiumi didžiausių mokyklų įteikti papildomi gido įrangos rinkiniai, kad vienu metu į pamokas mieste galėtų išeiti daugiau klasių.

Tyrimas

Projekto viešinimo klipas

Projekto partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė, sostinėje įsikūrusios įstaigos, įmonės, organizacijos.

Projektas įgyvendinamas panaudojant „Bloomberg Philanthropies“ Pasauliniame merų iššūkyje sostinės laimėtą paramą.


Kontaktinis asmuo

Projektų vadovė Snieguolė Kavoliūnienė
snieguole@eduvilnius.lt

Fenomenais grįstas ugdymas
Fenomenais grįstas ugdymas Fenomenais grįstas ugdymas

Tikslas

Pasaulis pilnas sudėtingų problemų, tokių kaip klimato atšilimas ar socialinė nelygybė, todėl švietimo lauke vis daugiau kalbama apie poreikį laužyti dalykinę sistemą ir tokius kompleksinius iššūkius mokytis per skirtingų dalykų sinergiją, arba fenomenus.

Veiklos

Fenomenais grįstas ugdymas – tai iš Suomijos kilęs vienas iš kūrybingumo ugdymo metodų, kai mokinius įtraukiame į aktualių reiškinių (fenomenų) tyrinėjimą, keliame klausimus ir ieškome sprendimų.  Tai metodas, kuris pasiūlo pažvelgti į gyvenimišką scenarijų, šiuolaikinę problemą ar gamtinį reiškinį kaip į mokymosi atskaitos tašką. Ugdymas, nukreiptas į veikimą ir aktyvų, besimokantį žmogų, kuris siekia pokyčių pasaulyje. Dėl šios priežasties teisingas klausimų kėlimas ir jų atveriama perspektyva, kuri globalius reiškinius susieja su mūsų patirtimi, yra raktas į naują mokymosi supratimą.

Nuo 2022 m. pavasario organizuojami mokymai, kuriais siekiama supažindinti mokyklų  bendruomenes su teoriniais tokio ugdymo aspektais,  geriau suprasti tokio ugdymo  prasmes ir vertes, o taip pat įgalinti fenomenais grįstą ugdymą taikyti praktikoje.

Mokymų siekis – suteikti mokyklų bendruomenių atstovams (mokytojams, administracijų darbuotojams, kitiems specialistams) žinių apie pagrindines fenomenais grįsto ugdymo teorines ir praktines prielaidas ir išmokyti taikyti fenomenais grįstą ugdymą mokyklos praktikoje.

Pasiekimai 2024 m.

2023–2024 m. m. sistemiškai fenomenais grįstą ugdymą savo mokyklose diegė 6 Vilniaus miesto bendrojo ugdymo mokyklos: 4 progimnazijos ir 2 gimnazijos. Metodą praktikoje išbandė 53 mokytojai, dirbdami su 22 klasėmis (nuo 1 iki 12 klasės). Mokyklose įgyvendinti 7 fenomenai. 

Parengtas leidinys „Fenomenais grįstas ugdymas Vilniuje 2023–2024 m. m.", kuriame pristatomas fenomenais grįsto ugdymo metodas ir jo praktinis taikymas, pateikiamos mokyklų patirtys:

Fenomenais grįstas ugdymas Vilniuje 2023–2024 m. m.

Fenomenasis grįstą ugdymą išbandančių mokyklų sąrašas

Mokytojai patirtimi dalijosi konferencijoje „Mokau(si) 2024“:


Kontaktinis asmuo:

Projektų vadovė Asta Morkūnienė
asta@eduvilnius.lt

Kultūrinio ugdymo skatinimas
Kultūrinio ugdymo skatinimas

Tikslas 

Kultūrinis ugdymas ne tik padeda formuotis kūrybiškumui ir pažinti savo kultūrą, bet ir yra matoma kaip vienas iš būdų kurti ryšius tarp žmonių ir formuoti visuomenę, jos identitetą. 

Daliai vaikų mokykla tampa vienintele vieta, kuri padeda susipažinti su kultūra, todėl Vilniuje keliame sau tikslą prisidėti prie kultūrinio mokinių ugdymo nuo mažų dienų.

Veiklos

Visus mokslo metus kviečiame Vilniaus miesto moksleivius ir mokytojus būti aktyviems ir naudotis Kultūrinės edukacijos sistemoje įdiegtais skaitmeniniais ženkliukais-raktais, prie kurių kūrimo prisidėjo ir „Edu Vilnius“. 

Kultūrinės edukacijos gidas

Pasiekimai 2024 m.

Tęsta iniciatyva visus mokslo metus kviesti Vilniaus miesto moksleivius ir mokytojus būti aktyviems ir naudotis Kultūrinės edukacijos sistemoje įdiegtais skaitmeniniais ženkliukais-raktais. Kiekvieną mėnesį buvo akcentuojamas vis kitas ženkliukas-raktas ir pristatomos Vilniaus mieste vykstančios jo kompetenciją atitinkančios veiklos. Mokytojus kvietėme ne tik skirti ženkliukus, bet ir registruoti savo klasės pasiekimus, už kuriuos skyrėme apdovanojimus – apsilankymus kultūriniuose, edukaciniuose užsiėmimuose. Taip skatinome kultūros pažinimą tapti neatskiriama, nuolatine ugdymo(si) dalimi. Mokslo metų pabaigoje simboliniais ženkliukais-raktais buvo apdovanotos aktyviausios klasės.

___________________________________________

Kontaktinis asmuo:

Projektų vadovė Jogailė Misevičė
jogaile@eduvilnius.lt

Prakalbink mokyklos rajoną
Prakalbink mokyklos rajoną Prakalbink mokyklos rajoną

Tikslas 

Siekiame atrasti aiškesnę urbanistikos mokslo vietą mokyklose ir skatiname tyrinėti kartais nepelnytai pamirštas vietas, kuriose mokiniai praleidžia ne tiek ir mažai laiko – mokyklų rajonus. Tirdami sostinės rajonus moksleiviai ne tik geriau pažįsta rajonų geografiją bei architektūrą, bet ir jų istoriją bei dabartinį gyvenimo ritmą ir aktualijas.

Veiklos

Šiemet projektą įgyvendiname su dviem organizacijomis – urbanistikos agentūra BLUMA ir Vilniaus muziejumi.

BLUMA – agentūra, siekianti strategiškai kurti mūsų miestų biotopus, kraštovaizdžio urbanizmą ir tvarų jo valdymą, ir padaryti juos palankesnius žmonėms. Su jais vykdoma veikla „Urbanistų ekspedicija“, kurios metu 7–8 klasių moksleiviai gali ne tik geriau pažinti rajono, kuriame yra jų mokykla, aplinką ir viešąsias erdves, bet ir suteikti įvairiapusių įžvalgų sprendimus priimantiems specialistams. Šįkart tyrinėjimo centre – Naujamiestis ir Liepos žaidimų pieva, kurią planuojama įkurti kol kas dar neįveiklintoje teritorijoje, esančioje Kauno gatvėje. Kelių savaičių kūrybinių dirbtuvių ciklo metu mokiniai tampa tikrais tyrinėtojais: archeologais, stebėtojais, tapytojais, poetais ir klausytojais. Kiekviena grupė tyrinėja rajono erdves per savo pasirinktą „žvilgsnį“ – stebi, klauso, kuria, fotografuoja, rašo ir piešia, atrasdami miesto sluoksnius, kurių galbūt niekada nepastebėjo.

Su Vilniaus muziejumi įgyvendiname tęstinę programą, kviečiančią tyrinėti savo mokyklos rajoną. Programa parengta remiantis Vilniaus muziejaus parodomis („Kas į Viršulus?“, „Krasnuchos  istorijos“, „Krasnucha. Rajonas, kurio nėra?”) ir ruošiantis parodoms atliktais tyrimais (Viršuliškėse, Savanorių pr.), bei muziejaus edukacinėmis programomis „(Pa)tirti miestą“, „Ką gali papasakoti mano kaimynas?“. Šios programos pagalba norime įtraukti projekto dalyvius į savo mokyklos rajono pažinimą, supažindinti su aplinkos tyrimo metodais, panaudoti surinktą medžiagą generuojant idėjas rajonui ir savo bendruomenei bei atkreipti dėmesį į jaunimo dalyvavimą miesto gyvenime. Programos užsiėmimų metu mokiniai ima interviu, tyrinėja erdves ir atlieka kūrybinį darbą, pasirinkdami norimą jo įgyvendinimo formą (parodos, plakatai, eilėraščiai ir t. t.).

___________________________________________

Kontaktinis asmuo:

Projektų vadovas Benas Beliukevičius
benas@eduvilnius.lt